Anasayfa Onduvilla Çatı kaplama

Onduvilla Hakkında ; Onduvilla , çatı üzerinde geleneksel kiremitlere ve şingıllara benzer, küçük parçalı bir doku görünümü veren hafif bir kaplama malzemesidir. TS EN 534 standardındaki Onduline HR levhalarında da kullanılmakta olan "High resistance = Yüksek dayanım" teknolojisiyle bitüm emdirilmiş organik elyaf ve reçineden üretilir. Bu nedenle Onduvilla, mükemmel bir su geçirimsizliğine sahip, esnek olması nedeniyle çatlamayan, kesinlikle paslanmayan, küflenmeyen,UV ışınlarına dayanıklı, hvadaki kimyasal ve biyolojik maddelerden etkilenmeyen ve bakım gerektirmeyen çevre dostu bir üründür.


 

Esnek ve su geçirimsiz: Onduvilla 'nın su geçirimsizliği sıcak ve soğuk hava şartlarında tamdır. Esnek yapısı nedeniyle don bölgelerinde de rahatça kullanılabilir, çatlamaz, pullanıp dökülmez.

Havalandırmalı: Onduvilla 'nın olukları saçakta 85 cm2/ m hava giriş boşlugu meydana getirir. Mahyadaki boşluğun bundan fazla olması iyi bir havalandırma için idealdir. "Soğuk çatı" kurallarına göre iyi havalandırılan bir çatı, yoğuşma sorununa karşı en iyi güvencedir.

Hafif: Çatıya sadece 4 kg / m2 yük veren Onduvilla kiremitleri, dünyadaki en hafif çatı kaplama malzemelerinden biridir. Hafiflik, alt yapı ve taşıma maliyetlerinden tasarruf sağladığı gibi, kolay ve az işçilikle uygulamaya da imkan verir. Bir paket Onduvilla ile çatı üzerinde net 7,8m 2 kaplanabilir. Bu alan, aynı ağırlıktaki bir paket şingılla kaplanan çatının 2,5 katından fazladır.

Kolay uygulanır: Onduvilla, bini yerlerinde oluk tepelerine çakılan, şapkalı plastik başlıklı su geçirimsiz çivilerle ahşap alt yapılara tespit edilir. "Her olukta bir çivi" esası geçerli olduğundan uygulamanın kontrolu basittir. Binilerdeki eşikleri oluşturan kuşaklar, aynı zamanda bini miktarını da tarif ettiğinden ayrıca ölçü almak gerekmez. Gerektiğinde kiremitler, falçata veya testere ile istenilen açı ve boyda kesilebilir.

Binileri özel korumalı: Onduvilla 'nın 8 cm'lik binileri, çatının eğime ters rüzgarla gelen yağış altında kalması durumunda da su geçirimsizlik sağlayan eşik profilleriyle donatılmıştır. Her oluk tepesine çakılan çiviler, üst levha ile alt levhayı birlikte tespit ederek düz kısımlardan su girmesini de önlerler.

Doğal görünümlü: Özel bir teknoloji ile Onduvilla'nın gövdesine emdirilen renkler, yine bu ürün için özel olarak geliştirilen bir prosesle rastgele yanyana gelen üç farklı tona sahiptir. Sonuçta üretim hattından çıkan hiçbir kiremit bir diğerinin tam eşi değildir. Bu nedenle Onduvilla kaplı çatılar, sadece dokusal özellikleriyle değil, farklı tonlara sahip renkleriyle de daha doğal görünürler.

Üzerinde kolay yürünebilir: Üzerinde yürünebilir eğimdeki çatılarda, birçok malzemenin kabartıları, hem yürüyenin güvenliği, hem de çatı malzemesine verilen zarar açısından sorun olmaktadır. Oysa Onduvilla'nın düz kısımlarına rahatça basılabilir, bu durumda malzeme tahrip olmaz, yürüyenin çatıdan kayma riski azalır. Dik çatılarda gerekli olan merdiven yine bu düz kısımlara dayanabilir, bu suretle noktasal basınç altında oluklarda oluşabilecek deformasyonlar önlenir.

Tasarruflu alt yapı:Onduvilla aralıklı döşenmiş kaplama tahtası üzerine uygulanabilir. Bu nedenle alt yapı maliyetinde, OSB, kontraplak veya sürekli tahta kaplama gerektiren şingıl tipi malzemelere göre %50'ye varan tasarruflar sağlamak mümkündür.

Onduvilla Çatı Sistemleri ile ilgi bilgiler   www.onduline.com.tr  sitesinden alınmıştır.
Tasarlayan